Czym cechuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

19.11.2020, 14:42 0 komentarzy
Czym cechuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Dnia 16 listopada, od prawie 25 lat świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji wyszczególniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem tolerancji każdego dnia styka się naprawdę sporo osób i właśnie ta data ma o tym informować. Jest to pewnego rodzaju prośba do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów, aby szukali rozwiązania tego sporego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy między innymi na tym, by wykluczyć nietolerancję poprzez nauczanie, ale także przygotowywanie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu promowanie akceptacji i zachęcanie do braku gnębienia osób dyskryminowanych.

Częściej powstające akty terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tejże inicjatywy. Stwierdzono jednak, że to właśnie te mniejszości zmagają się z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Oznaki braku aceptacji są potężnie nieprzyjemne dla osób szykanowanych, dlatego również obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają obwieszczać o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do użycia siły, a także pomóc w odszukaniu głębszych przyczyn kiełkowania nietolerancji. Żeby zrozumieć, czym tak naprawdę jest szanowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych, przydatne są takie przedsięwzięcia, które z całą pewnością stają się pomocne w tym zakresie. Ma też pouczać, nauczyć uznania różnych kultur, zrozumienia innych ludzi, a także głównym celem takich działań jest umiejętność słuchania drugiego człowieka.

W jaki sposób obchodzono w Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili wspólny apel, w którym okazują potężne poparcie dla osób, które doświadczyły werbalnej i fizycznej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Pod generalnym manifestem podpisał się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność tego dnia będzie ukazywana przez wywieszanie wielobarwnych banerów oraz oświetlenie budynków, jak powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został oświetlony przede wszystkim Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Tagi:

Zostaw komentarz